phone left

Doręczenie pism procesowych przez komornika

W związku ze zmianą przepisów zgodnie z art. 1391 § 1 k.p.c.,w przypadku braku możliwości doręczenia pisma pozwanemu na powodzie spoczywa obowiązek skutecznego doręczenia za pośrednictwem komornika.

W tym momencie sytuacja zaczyna się komplikować, mianowicie przepisy kodeksu postępowania cywilnego nie precyzują w jaki sposób komornik takowego doręczenia ma dokonać. Przepisy odnośnie możliwości działania komornika zawiera ustawa o komornikach sądowych (dalej u.k.s.).

Postępowanie komornika w odniesieniu do doręczeń pism procesowych charakteryzuje się dwu etapowością.

Mianowicie art. 3a u.k.s. statuuje osobiste doręczenie przez komornika w terminie 14 dni od otrzymania zlecenia. De facto rola komornika na tym etapie nie odbiega wiele od roli listonosza, jeśli przyjąć że jedyną czynnością komornika jest wizyta pod adresem wskazanym przez powoda, rozpytanie sąsiadów oraz sporządzenie protokołu - z czym w praktyce często można się spotkać. Jednakże należy zwrócić uwagę, iż komornik ma uprawnienia do żądania niezbędnych informacji od podmiotów wymienionych w art. 761 § 11 pkt 13. Wobec czego może pozyskiwać informacje niezbędne do skutecznego doręczenia od innych instytucji i osób nieuczestniczących w postępowaniu z wyłączeniem podmiotów wskazanych art. 761 § 11 pkt 1-12 m.in. banków, ZUS, Urzędów Skarbowych. W mojej opinii, komornik na tym etapie postępowania może uzyskać dane adresowe od dostawców energii, mediów czy też ubezpieczycieli. Organ egzekucyjny powinien dokonać czynności na które zezwala norma prawna art. 3a u.k.s. oraz przede wszystkim odróżnia jego działania od czynności dokonanych przez listonosza. Oczywiście wskazany jest wywiad środowiskowy wśród sąsiadów, jeżeli takowa możliwość istnieje.

Drugi etap wskazany w art. 3b u.k.s. może nastąpić w sytuacji, gdy komornik pomimo podjętych uprzednio działań nie ustalił adresu pozwanego. Wówczas zwraca pismo wnioskodawcy wraz z protokołem z czynności, zawierającym informacje o dokonanych działaniach. Następnie powód musi podjąć decyzję czy zamierza złożyć kolejny wniosek do tego samego komornika, który wówczas uzyskuje uprawnienia z art. 3b u.k.s., czy też sporządzi wniosek do innego komornika. Artykuł 3b u.k.s. daje komornikowi uprawnienia do ustalenia adres zamieszkania pozwanego poprzez uzyskanie wyjaśnień z danymi teleadresowymi pozwanego od organów podatkowych, organów rentowych, banków oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Należy pamiętać, iż uprawnienia wynikające z art. 3b u.k.s. uzyskuje tylko ten sam komornik, który uprzednio prowadził postępowanie na mocy art. 3a u.k.s. i zwrócił powodowi (wnioskodawcy ) pismo.

Podsumowując, w skutecznym doręczeniu pisma procesowego kluczowe jest współdziałanie powoda z komornikiem oraz zawarcie we wniosku o doręczenie wniosków, które pozwolą komornikowi skutecznie ustalić adres zamieszkania pozwanego. Warto mieć doświadczenie w poszukiwaniu dłużników, może to być podstawą dla całego przyszłego postępowania.

Kancelaria Chmielnicki oferuje wsparcie dla podmiotów mających problem ze skutecznym doręczeniem, poprzez uprzedni wywiad detektywistyczny, sporządzenie właściwych wniosków oraz doskonałą współpracę z organami egzekucyjnymi.

Polecamy w celu wyszukania komornika na obszarze właściwego rewiru skorzystanie z przeglądarki Fundacji Komorników i Wierzycieli RP pod linkiem: https://fundacja-kiw.pl/